Biblioteka e GKA

 

Biblioteka e Galeris Kombtare t Arteve n Tiran, sht themeluar n vitin 2001. Kjo Bibliotek u themelua me nismn e disa Fondacioneve, Shoqatave dhe Ambasadave n Shqipri t cilt menduan se publikut Tiranas por jo vetm, i duhej nj tempull i dijes mbi t gjitha format e ndryshme t artit dhe kulturs si dhe t disiplinave t lidhura n mnyr direkte apo indirekte me t.
Kjo bibliotek prej m shum se nj dekad e gjysm u ka shrbyer t gjith art-dashsve, studiuesve t artit, studentve dhe nxnsve t artit dhe jo vetm. Gjithashtu, ajo i ka shrbyer dhe vazhdon ti shrbej instituconit si nj vend pr zhvillimin e aktiviteteve artistike dhe kulturor.
Pra natyra e saj, krahas kuptimit klasik t biblioteks, sht e veant duke shrbyer njkohsisht edhe si nj vend multi-funksional (multi-purpose room). Konferecat pr shtyp mbi eventet artistike, promovime librash artistik, leksione t hapura nga artist t huaj dhe vendas, jan vetm disa nga llojet e aktiviteteve t zhvilluara n ambjentet e saj.
Kjo bibliotek ka n zotrim t saj rreth 4500 ekzemplar (libra, periodik dhe revista) t fushave t ndryshme brnda gjinis s Artit. N literaturn e ksaj biblioteke zn vend t rndsishm materiale si enciklopedi, monografi, fjalor, katalogje t cilat pjest m t mdha jan n gjuhn angleze, italiane, gjermane dhe ato n gjuhn shqipe, t cilat zn nj pjes shum t vogl t ksaj literature.

Biblioteka prmban koleksione t huaja si:

 • The Dictionary of Art
 • Capolavori Dei Secoli
 • La Scultura Dei Secoli
 • Art Museum of the World
 • Biblioteca di Storia Dell’Arte
 • Kindlers Kulturgeschichte Des Abenslandes
 • Storia Dell’Arte Italiana
 • Propylaen Kunstgeschichte Band
 • Histoire De La Civilisation De L’egypte Amcienne
 • Ars Helvetica Visiva in Svizzera
 • Storia e Imagini
 • Kindlers Malerei Lexikon
 • etj

Bibliografit:

 • Bibliografia e Arteve Pamore Shqiptare (1912-200)
 • Bibliography of the History of Art (1973)

Encikopedit:

Disponojm rreth 50 enciklopedi t cilat futen te koleksionet e rralla q disponon kjo bibliotek dhe ato jan:

 • Enciklopedia Dell’Arte
 • Enciklopedia Dell’Arte Informale
 • Enciklopedia dei Termi Dell’Arte
 • etj

Fjalort:

 • Fjalor Enciklopedik
 • Fjalori i termave t gjuhsis
 • Fjalori i termave t artit